Results Arnold Classic Taekwondo 2019

 Results 2019 Arnold Classic Taekwondo Championships

Announcement !

Arnold Classic World Taekwondo Championships

March 20th – 22nd, 2020

Melbourne, Australia

Registrations Now Open – Register Here

promo

Overall Results 2019

Best Overall Junior Male: Joshua Zdybel (Geelong Taekwondo)

Best Overall Junior Female: Zhara Akbari (Total Taekwondo Academy)

Best Overall Senior Male: Allan Bernal (Golden Kicks Taekwondo Academy)

Best Overall Senior Female: Kylie Higgins (Choong Moo Taekwon-Do)

 Poomse results

Poomse – Junior Colour Belts

1st – Lilijana Talevska

2nd – Zahra Akbari

3rd- Akitha Gamakumara

Poomse – Junior Black Belt

1st -Aimee Lee

2nd – Janine Hyunh

3rd- Blake Murray

Poomse – Adult Colour Belts

1st -Rebecca Sturrock

2nd – Hawa Hawa

Poomse – Pee Wee colour belts

1st -Nevindie Gunasekara

2nd – Dominic Nguyen

3rd-Thevmi Weeranayake

Poomse Senior Black Belts

1st – Eric Phan

2nd – Russell Wood

3rd – Carmelo Tarascio

Patterns Results

ITF Patterns Colour Belts

1st -JP McPherson

2nd – Lindy Crouch

3rd- Declan Robins

ITF Patterns Junior Black Belt

1st – Joshua Zdybel

2nd – Ben Steele

ITF Patterns Senior Black Belt

1st -Hossain Ahmadi

2nd – Kylie Higgins

3rd- Phil Zdybel

Special Needs Results

Special Needs Patterns (demo)

Lindy Crouch

Special Needs Self Defense (demo)

Lindy Crouch / Joshua Zdybel

Special Needs WT Sparring (demo)

Ihsan Sagil & Burak karagoz

Team Poomse (Demo)

Total Taekwondo

Sparring Results

ITF Sparring Pee Wees Gup (under 25kg)

1st -Atakan Algul

2nd – Declan Robins

ITF Sparring Male Adults under 70kgs

1st -JP Mc Pherson

2nd – Matt Tanner

ITF Sparring Male Black Teens under 65kgs

1st -Joshua Zdybel

2nd – Brady Jackson

ITF Sparring Black Belt Adult Female

1st -Kylie Higgins

2nd – Katrina Cubit

ITF Sparring Black Belt Male Open

1st -Allan Bernal

2nd – Hossain Ahmadi

3rd – Phill Zdybel

WT Sparring Black Belt Teen Female under 55kg

1st -Rose Abela

2nd – Elanur Tiren

WT Sparring Blue Red Belt Teen Male under 55kg

1st -Mohammad Jafari

2nd – James Phan

WT Sparring Black Belt Male  80+

1st -Luke Thornton

2nd – Zain Wilson

Junior Male Black Belt Sparring under 40kgs(a)

1st -Angus Muldowney

2nd – Demir Doguluer

Junior Male Black Belt Sparring under 40kgs(b)

1st -Mason Harrison

2nd – Chris Rodas

Junior Male Black Belt Sparring under 58kgs

1st -Zakariya Naji

2nd – Ethan McKay

WT Sparring Red/Blue Belt Senior Male over 85kg

1st -William Louis

2nd – Tarik Karamanli

3rd- Nimesh Jariwala

WT Sparring Black Belt Female under 65kgs

1st -Annie Rogers

2nd – Josefina Bernal Rosa

Junior Male Red Black Belt Sparring under 30kgs

1st -Lucas Mamonitis

2nd – Mohamed Lebdeh

WT Sparring Yellow Belt Pee Wee Male under 40kg

1st -Hamid Mohammadi

2nd – Elin Turp

WT Sparring Red Belt Adult Female under 65kg

1st -Kirsten Nonato

2nd – Khanja ?

WT Sparring Blue yellow Belt Junior Male under 32kg

1st -Joshua Longshaw

2nd – George Koulouris

WT Sparring Black Belt Teen Male under 70kg

1st -Liam Wilson

2nd – Pouria Bashiri

3rd- Joshua Zdybel

WT Sparring Black Belt Female Teen Under 85

1st -Atena Kashani

2nd – Rania Elsayegh

Junior Male Black Belt Sparring under 46kgs

1st -Francesco Raiti

2nd – Corey Puopolo

3rd- Beau Brecely

WT Sparring Black Belt Teen Female under 55kg

1st -Zahra Akbari

2nd – Zubina Mavat

WT Sparring Black Female Junior (under 60kg)

1st -Taylor Hurkmans

2nd – Jana Abu-Hassan

WT Sparring Black Belt Senior open

1st -Allan Bernal

2nd – Phill Zdybel

WT Sparring Blue Red Junior Female under 40kg

1st -Audrey Phan

2nd – Lauren Chambers

3rd- Hanan Ghulami

WT Sparring Gups Junior Female under 35kg

1st -Amber Carter

2nd – Faith Bennett

3rd- Sahar Mohammadi

WT Sparring Blue Red Belt Junior Male under 60kg

1st -Aidan Thach

2nd – Amir Jafari

WT Sparring Blue Red Junior Female under 55kg

1st -Rahme Assaad

2nd – Akon Baak

3rd- Fatema Rezaei

Junior Male Yellow Blue Belt Sparring under 52kgs

1st -Hamed Mohammadi

2nd – Melik Ali

3rd- Arif Kupucu

Junior Male Yellow -Red Belt Sparring under 44kgs

1st -Sajad Hussaini

2nd – Abhiraj Singh Hanjraa

3rd- Berkay Oksuz

Junior Male Blue Red Belt Sparring under 40kgs

1st -Phillippe Matthew Alzona

2nd – Yusuf Elmi

3rd- Moustafa Mohammade

WT Sparring Blue Red Belt Pee Wees Male under 40kg

1st -Raviraj Singh Hanjraa

2nd – Jaidan Farrugia

3rd- Sae yin Puc

WT Sparring Blue yellow Belt Pee Wee Male under 20kg

1st -Tai Crispe

2nd – Leo Lazos

WT Sparring Red Blue Pee Wee (under 25kg)

1st -Joshua Tan

2nd – Dominic Nguyen

WT Sparring yellow Pee Wee (under 30kg)

1st -Nikolas Lazos

2nd  -Khaled Ayach

3rd-Ahmad Ayach

WT Sparring Female Pee Wees Open under 30kg

1st  -Andrea Ishac

2nd  -April Crispe

WT Sparring Female Pee Wees Black Belt under 40kgs

1st – Lacey Hurkmans

2nd – Grace Siwek

Thank you to all clubs who came along and supported, and very special thanks to those who willingly and selflessly gave up their time to officiate so that a competition could take place.

After every event we look at what worked and what needs to be done better to make the event bigger, better and more efficient next time.

We look forward to seeing many of you again in 2020

Arnold Classic World Taekwondo Championships

March 20th – 22nd 2020

Registrations Now Open – Register Here

Michael Muleta, Tournament Director